Кого вибере роботодавець: вимоги до претендентів

вимоги роботодавцівНа ринку праці спостерігається помітне потепління: роботодавці стають дедалі активнішими. Зростання кількості вакансій - невелике, але стабільне - спостерігається з початку літа, а значить, шанси мільйонів українських безробітних знайти роботу підвищуються.

Де і як роботодавці шукають майбутніх співробітників? Які обмеження серед вимог до кандидатів висуваються найчастіше? Які якості необхідно мати, щоб зацікавити рекрутера і потенційного керівника? На що орієнтуються роботодавці - на зовнішність людини або на об'єктивні дані?

Де шукають?

Останнім часом роботодавці помітно пожвавилися. Вони знову наймають співробітників, правда, це не означає, що вони готові платити за підбір персоналу, вважає партнер рекрутингової компанії SM Consulting Сергій Марченко. "Роботодавець має ілюзії щодо маси "не прилаштованих талантів" на ринку праці, і тому вважає за краще шукати кандидатів самостійно. В першу чергу - розміщує свої вакансії на сайтах працевлаштування і публікується в спеціалізованій та галузевій пресі. Досить активно роботодавці співпрацюють із кадровими агенціями, які отримують гроші за працевлаштування від кандидатів", відзначив експерт інтернет-газеті "СЕЙЧАС".

На думку Олексія Захарова, президента рекрутингового порталу SuperJob, найбільш поширений спосіб підбору персоналу сьогодні - через рекрутингові портали. Експерт вважає, що цей спосіб не тільки менш витратний в матеріальному плані, але й більш оперативний в порівнянні з пошуком через кадрові агенції. Хоча в деяких випадках - при підборі ексклюзивних фахівців, топ-менеджменту - пошук через агенції виявляється більш розумним.

Чоловіки і жінки

Фахівці одностайні: основна і найбільш вагома характеристика кандидата, який претендує на певну посаду - це наявність необхідного професійного досвіду. Тим не менш, у цьому питанні існує багато "але".

Відповідно до статистики вакансій порталу SuperJob, стать здобувача не має значення в 68% пропозицій. Приблизно на кожній п'ятій вакансії (19%) потрібен чоловік, на кожній восьмій (13%) - жінка.

Між тим, психологи відзначають, що жінки в професіях, які прийнято називати "чоловічими" або чоловіки в професіях, які прийнято вважати "жіночими", нерідко досягають вражаючих результатів. "Причина проста: ці люди, знаючи, що вступають не зовсім на "свій" шлях, спочатку готові до певних труднощів і подолання перешкод. Крім того, обрана в таких випадках професія, як правило, дійсно відповідає покликанню людини", - пояснила психолог Марина Деркач.

Вік і сімейний стан, як причина відмови

Що стосується обмежень за віком, то тут все набагато серйозніше: вік не має значення лише для 12% пропозицій. У всіх інших випадках вимоги по цьому пункту висуваються досить жорсткі:

Що стосується сімейного стану та наявності дітей, то, за даними порталу, ці моменти з життя претендента цікавлять приблизно кожного сотого роботодавця. "Сьогодні роботодавець більш вибагливий, у тому числі і відносно другорядних факторів, на зразок сімейного стану. Але оскільки роботу виконує все ж таки не розлучена мати двох дітей, а, наприклад, бухгалтер з профільною освітою і стажем роботи за фахом, то визначальним чинником є професіоналізм", - резюмував Захаров.

"Якщо раніше роботодавець міг собі дозволити виділити бюджет на навчання та підвищення кваліфікації своїх співробітників, то сьогодні ринок вимагає готових кваліфікованих кадрів з успішним аналогічним професійним досвідом", - додала Ганна Пяткіна, консультант з підбору персоналу компанії АНКОР в Києві. За її словами, вік кандидата, його сімейний стан, наявність маленьких дітей можуть стати для роботодавця визначальними, якщо позиція передбачає велику кількість відряджень або перепрацювання.

Приємна зовнішність: плюс чи мінус?

Незважаючи на те, що професійні якості кандидата, як правило, є визначальним фактором при прийомі на роботу, існують професії, де важливу роль відіграють зовнішні дані здобувача - наприклад, працівники рецепції, продавці-консультанти. Втім, дуже приваблива зовнішність може послужити і погану службу.

Як рекрутери, так і роботодавці часто перебувають у впевненості, що дівчата з модельними параметрами, а, тим більше, з модельним минулим, набагато більше часу приділяють своїй зовнішності, а не виконання професійних обов'язків. "Дівчатам, які до цього працювали моделями, буває складно звикнути до того, що потрібно ходити на роботу кожен день і отримувати за місяць суму, яку можна порівняти з ціною однієї фотосесії. Я не розглядаю колишніх моделей як серйозних працівників, принаймні, в перші роки після роботи в модельному бізнесі. Вони здебільшого мають "спонсорів" і не потребують матеріально, а роботу часто сприймають як гру, яка може легко набриднути ", - поділився своєю думкою з інтернет-газетою "Сейчас" Марченко.

Експерт додав, що, в силу того, що їх рекрутингова компанія працює з "топами", зовнішні дані кандидата не є визначальними при його прийомі на роботу. Хоча вибір роботодавця, як правило, все одно носить особистісний відтінок. Зокрема, за спостереженнями Марченко, керівники частіше підбирають підлеглих з відповідним темпераментом. Тобто енергійний керівник шукає такого ж енергійного підлеглого, а якщо керівник не дуже динамічний, він рідко зверне увагу на "енерджайзера" і швидше візьме на роботу такого ж спокійного - щоб не дратував зайвою активністю.

І вчора, і сьогодні, і завтра роботодавцями висувалися і висуваються різні вимоги, резюмують експерти. Причому найчастіше ці вимоги залежать не від економічної ситуації в країні взагалі і на ринку праці зокрема, а від особистості конкретного керівника. Тому експерти дають претендентам пораду: якщо потенційний роботодавець не висуває чітких вимог до професіоналізму майбутнього співробітника, краще обходьте його стороною.

26.10.2009

Читайте також:

Джерело: "Сейчас"

 

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Loading...