Декретна відпустка для тата

Декретна відпустка для чоловіка.
тато з дитиною

Чи може молода мама замість декрету піти на роботу?

Так, якщо з малюком залишиться тато. Декрет для чоловіків в Україні поки що рідкість, а в Європі уже звична практика.

Батьками не народжуються - ними стають

Згідно з чинним українським законодавством, 3-річну відпустку по догляду за дитиною може отримати сьогодні не лише мама, але й тато. При цьому на чоловіка поширюються ті ж права та пільги, які отримує в цьому випадку жінка, включаючи безперервність стажу і збереження за ним робочого місця. Головне - вчасно все оформити, а далі - було б бажання. Тільки з цим у наших чоловіків поки що не дуже. Хоча кількість сміливців, що зважилися на такий благородний вчинок, з часом зростає. Знаходяться чоловіки, готові повністю присвятити себе батьківству. Тим більше, що батьки мають право розділити декретну відпустку навпіл - наприклад, перші півтора року за дитиною доглядає мама, оскільки вони є більш складними і відповідальними, а другі - тато. Все чесно і справедливо. Принаймні, так вважає працівник Вінницької міськради Владислав Телень, який повернувся з декретної відпустки в позаминулому році.

Через півтора роки після народження дочки все батьківські обов'язки Владислав поклав на себе, а дружина повернулася на телебачення, де працювала до пологів. За його словами, доглядати за дитиною в наш час не дуже важко і навіть приємно: "Зараз все є: і дитячі суміші, і памперси, і пральні машини. Ось батькам нашим було важче, у той час доводилося все робити самому, навіть підгузників не було, - каже Владислав. - Догляд за донькою приносив мені задоволення, адже коли ще мені випала б можливість побути з дитиною увесь день! "

Хоча чоловік не приховує, що іноді бувало важко: "Діти реалізують свої бажання через емоції, і чоловіку буває важко заспокоїти дитину, коли вона плаче, не хоче їсти чи влаштовує істерику в крамниці". Тим не менш, цьому можна навчитися, вважає Владислав і радить всім чоловікам по можливості піти в декрет хоча б на пару місяців, щоб освоїти усі тонкощі і складнощі, з якими стикаються жінки.

Дитина - не річ

Але всі ці труднощі можна перетворити в принади, якщо перед цим добре підготувати татка до процесу виховання малюка. Протягом багатьох століть глибоко в людській свідомості вкорінюється думка, що виховання дитини - суто жіноча справа. Адже мати незамінна, саме вона дев'ять місяців носить під серцем своє чадо, потім годує його грудьми, плекає і т.д. Так, безумовно, мама незамінна, але тато може стати дитині такою ж близькою, рідною та унікальною людиною, як і мама. Адже дитина рівно на стільки ж татова, як і мамина, і виховувати її мають обоє батьків, важливо, щоб чоловік це розумів.

Іноді жінки відсторонюють батька від дитини, самі того не усвідомлюючи. Пам'ятаю, як чоловік однієї моєї подруги намагався підтримати при годуванні свого півторамісячного сина, мотивуючи це тим, що йому, мабуть, не дуже зручно. Але подруга у відповідь різко відсторонила малюка, мовляв, "це моя дитина, і я сама розберуся, що для неї краще". Сьогодні Артему вже три, а Ксеня досі скаржиться, що Кирило зовсім не займається сином. Вона так і не зрозуміла, що сама періодично усувала батька від виховання дитини. Адже це не річ, яку можна присвоїти або комусь запозичити. Це жива вільна людина, яку слід любити і поважати.

А в іншої моєї подруги протилежна ситуація. Там тато і дочка просто жити не можуть один без одного. Бачили б ви це зворушливе видовище, коли маленька крихітка засипає у тата на грудях. Він її годує, одягає, купає, читає казки та співає на ніч колисанки. "Татова дочка", - з посмішкою говорить Марина. І ні про які ревнощі тут не йдеться, адже дитина має зростати в любові, і чим її більше, тим краще. Не беручи участі у вихованні дитини, ви тим самим відштовхуєте її від себе, і, подорослішавши, ваше чадо обов'язково це пригадає. А численні приклади показують, що татусі можуть бути анітрохи не гіршими батьками, ніж мами, і навіть навпаки. Тож старайтесь залучати чоловіка в усі справи, що стосуються вашого малюка. Пояснюйте, що, як і навіщо потрібно робити, усі питання, що стосуються виховання, обговорюйте разом і разом приймайте рішення. Не соромтеся просити про допомогу і не забувайте подякувати і похвалити коханого. Не варто розцінювати його участь як належне. Йому буде приємно усвідомлювати свою значимість, і він обов'язково це оцінить.

Обходи труднощі стороною

Отже, готуємо тата до непростої, відповідальної, і дуже почесної справі. По-перше, потрібно "загартувати" його психологічно. Дитина - це не монстр, а маленька людина з абсолютно нормальними потребами і почуттями. Слід пам'ятати, що діти дуже чутливі, вони відчувають страх і поганий настрій так само, як і любов. А багато хто з новоспечених татусів спочатку навіть боїться взяти на руки свою дитину, щоб, не дай Бог, якимось чином їй не нашкодити. Обережність не завадить, але і боятися не варто, інакше малюк це відчує, і тоді вже вам доведеться довго його заспокоювати.

Друге важливе питання - це годування дитини. Бажано не відлучати малюка від материнського молока. Згодом це може згубно позначитися на його здоров'ї. Вчені всього світу довели, що грудне молоко - найцінніший і корисний продукт харчування для немовлят. Воно містить в собі в ідеальних пропорціях всі поживні речовини, необхідні для повноцінного розвитку дитини. У дітей, що харчуються грудним молоком, раніше формуються всі системи організму, в тому числі ендокринна і нервова, відзначається випередження в інтелектуальному та емоційному розвитку. Перед виходом на роботу мама повинна зцідити декілька порцій молока і поставити його до холодильника. Татові залишиться лише розігріти його на слабкому вогні або помістити пляшечку в теплу, а потім у гарячу воду.

Якщо ж з якихось причин малюк знаходиться на штучному годуванні, це не трагедія. Сьогодні існує величезна кількість поживних сумішей, за допомогою яких потреба дитини в поживних речовинах може бути практично повністю задоволена. А татові варто лише навчитися стерилізувати пляшечку і готувати суміш.

Не забудьте також написати докладну інструкцію по годуванню вашої крихітки із зазначенням часу. Сюди можна дописати перерви на сон і прогулянки на свіжому повітрі. Непогано розучити з татом декілька казок та колискових. А також, дати чоловіку кілька уроків сповивання, купання, підмивання і перевдягання малюка. Потім надайте вашому чоловікові можливість виконати всі процедури самостійно, але під вашим чуйним наглядом. Повірте, після такого іспиту татусю просто рівних не буде.

"Гарячі фінські хлопці" б'ють всі рекорди

За кордоном тато в декреті - не така екзотика, як в Україні, а досить-таки поширена практика. У Західній Європі 20% чоловіків перебувають у декретній відпустці по догляду за дитиною, а жінки виходять на роботу. Наших чоловіків часто стримує ще й громадська думка - мовляв, це ганьба, що скажуть люди і т.п. За кордоном це абсолютно нормальна тенденція, а йти в декрет не соромляться навіть перші особи країни. Ось і глава британського МЗС Девід Мілібенд днями пішов у декретну відпустку по догляду за усиновленою дитиною.

Але найбільш свідомими татусями виявилися ... - Хто б ви думали? "Гарячі фінські хлопці". Дві третини чоловіків Фінляндії потрапили у список дбайливих батьків. У тому числі спікер парламенту Пааво Ліппонен, міністр внутрішніх справ Віллі Ітяля, міністр юстиції Йоханес Коскінен, які свого часу не побоялися залишити свій пост, щоб повозитися з власною малечею.

Євросоюз взагалі подумує про те, щоб ввести обов'язкову декретну відпустку для чоловіків, щоб уникнути жіночої дискримінації. У Німеччині вже зроблені перші кроки в цьому напрямку. Міністр у справах сім'ї Урсула фон дер Ляйен запровадила нововведення при розрахунку виплат так званої батьківської допомоги. Якщо батько теж бере відпустку по догляду за дітьми, то допомога виплачується не 12, а 14 місяців.

У Британії уряд виплачує одному з батьків 106 фунтів на тиждень протягом дев'яти місяців, незалежно від того, хто виховує дитину - мама або тато. Також британський парламент збирається законодавчо закріпити право батька і матері на річну оплачувану декретну відпустку на двох. "Немає ніякого сумніву, і це підтверджують дослідження, що в перший рік розвитку дитини вплив батьків має вирішальне значення. Ми маємо прагнути до того, щоб дати можливість обом батькам знаходитися поруч з дитиною на цьому важливому етапі", - говорить міністр Маргарет Ходжа.

Так чому б і ні? Якщо у мами виходить краще заробляти гроші, а у тата - виховувати дітей? Забдьте принципи і дурні стереотипи! Якщо і чоловіка, і жінку це влаштовує і всім від цього добре - тоді щастя в особистому житті й успіхів у кар'єрі! Принаймні, тішить той факт, що в нашій країні існує право вибору, і тільки від вас залежить, як ви його використаєте.

• Що думає сильна половина?
Андрій, військовий (30 років):
Я вважаю, що чоловік повинен заробляти і годувати родину, а не сидіти вдома і чекати, поки його нагодує дружина! Чоловік - добувач. А у жінки, як показує багатовікова практика, краще виходить виховувати дітей. Але, безумовно, батько повинен з раннього дитинства вибудовувати стосунки з дітьми, брати участь у їх вихованні, щоб уникнути проблем у майбутньому. Є питання, в яких сину може допомогти лише батько, і з власного досвіду можу сказати, що прикро, коли цього не відбувається.
 
Павло, менеджер з продажу (22 роки):
У декрет має іти той, хто заробляє менше грошей. Це допоможе родині уникнути скрутного фінансового становища. А думка оточуючих мене не хвилює. Якщо чоловік здатний бути хорошим татом, то чому б і ні? Користі, якщо він буде приносити додому 200 доларів, родині цим не допоможеш. Нехай тоді краще дітей виховує. Ера поділу праці за гендерною ознакою вже давно минула. Головне - це гармонія і розуміння в родині. Якщо це є, проблем не виникне.

Микита, журналіст (28 років):
Я не бачу проблеми в тому, щоб у відпустку по догляду за дитиною йшов чоловік. Звичайно, перший рік після народження немовляті потрібен саме материнський догляд. А далі все має вирішуватися в залежності від обставин. Проблема в стереотипі: жінка має виховувати дитину, а чоловік, який бере на себе цю роль, - не мужик. Але це треба долати. 


Юридична довідка: Підставою для отримання батьком, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, відпустки та отримання допомоги по догляду за дитиною є відповідна заява, подана ними за місцем роботи. До такої заяви необхідно додати довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплату їй допомоги по догляду за дитиною припинено (із зазначенням конкретної дати). Виплата допомоги продовжиться для того члена родини, який буде доглядати за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Статистика: 70% юнаків вважає, що стоять на чолі родини повинен чоловік (тобто думка про рівні відносини не виникає), і стільки ж думає, що кар'єра заважає жінці бути гарною дружиною і матір'ю. Показники соцопитування, проведеного Українським інститутом соціальних досліджень - 47% жінок і 44% чоловіків вважають нормальним сидіння чоловіка з дитиною (не сприймають цього взагалі, відповідно, 9% і 10%)

• А ЯК У НИХ?
Ще десять років тому в Україні про це практично ніхто не міг і подумати. На Заході така практика вже давно вважається справою звичною. У Швеції, наприклад, за законом, батьки можуть вибирати, яким чином поділити між собою належні півтора року оплачуваної декретної відпустки. І молоді батьки, що йдуть в декрет, - це норма. Шведський тато зобов'язаний хоча б місяць, але відсидіти з дитиною.

У Німеччині, де в останні роки відчувається дефіцит дитячих садків, уряд заохочує татусів нарівні з мамами йти в декрет, гарантуючи грошову допомогу і зберігаючи за батьком робоче місце, на яке чоловік без втрат для власної кар'єри повертається з "батьківської відпустки".

В Америці в останні роки почастішали випадки, коли тато йде в декрет. За даними соціологічних опитувань, багато чоловіків бажають поєднати приємне з корисним: приділити більше часу сім'ї і ... відпочити від виснажливих кар’єрних перегонів.

Читайте також:


Джерело - Товариш

18.08.2009

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
При использовании материалов сайта обязательна ссылка © WageIndicator 2018: Mojazarplata.com.ua/ua - Декретна відпустка для тата